Rak żołądka – najczęstsze objawy. Jeden powinien od razu wzbudzić czujność
Rak żołądka w światowych statystykach zajmuje piąte miejsce, zarówno pod względem wykrywalności, jak i śmiertelności.
Rak żołądka piąty wśród nowotworów
Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2022 wykryto 970 tys. nowych przypadków tego nowotworu, zmarło 660 tys. osób (6,8 proc. wszystkich zgonów z powodów onkologicznych). Ponad 70 proc. przypadków śmiertelnych ma miejsce w Azji – Chiny, Indie i Japonia zajmują trzy pierwsze miejsca w liczbie zgonów.
W Polsce w 2022 r. rak żołądka odpowiadał za 5,4 proc. wszystkich zgonów (zmarło 2788 osób) z powodów nowotworowych wśród mężczyzn i 3,5 proc. wśród kobiet (1 546 ofiar śmiertelnych). Jak podkreślają onkolodzy, rak żołądka jest jedynym nowotworem wśród mężczyzn, w którym obserwuje się spadek dotyczący zarówno zachorowalności, jak i umieralności. Jednak oba te współczynniki należą do najwyższych w Europie.
Jak w przypadku większości nowotworów, ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. 90 proc. zachorowań dotyczy osób po 50. roku życia, choć zdarzają się przypadki wśród 40 i 30-latków.
Rak żołądka – objawy
Rak żołądka początkowo rozwija się bezobjawowo. Z czasem pojawią się objawy, lecz – podobnie jak w przypadku innych nowotworów układu pokarmowego – są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi dolegliwościami związanymi z tym odcinkiem.
Uwagę powinien zwrócić przede wszystkim ból brzucha (w rejonie nadbrzusza lub śródbrzusza), o przewlekłym charakterze, nasilający się po posiłku a zmniejszający na czczo, słabo reagujący na leki przeciwbólowe.
Trudności i zaburzenia przełykania (dysfagia) lub ból podczas przełykania mogą być sygnałem o guzie żołądka rozwijającym się w jego górnej (okołowpustowej części), natomiast zwracanie pokarmów może świadczyć o raku dolnej części (odźwiernikowe) żołądka.
Inne objawy raka żołądka to:
- wczesne uczucie sytości po posiłku,
- odbijanie,
- nudności,
- utrata apetytu,
- wymioty, także z domieszką krwi
- zgaga,
- smolisty stolec.
W bardziej zaawansowanym stadium nowotworu mogą się pojawiać:
- utrata masy ciała,
- krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- nocne pocenie się,
- powiększone węzły chłonne,
- wodobrzusze,
- powiększona wątroba,
- żółtaczka,
- wysięk w jamie opłucnej,
- wyczuwalny guz w nadbrzuszu.